مقالات مشاوره ای

آپدیت محتوا مطابق کتاب درسی نقطه قوت خیلی سبز در برابر گاج و نشر الگو

آپدیت محتوا مطابق کتاب درسی نقطه قوت خیلی سبز در برابر گاج و نشر الگو

یکی از نقاط قوت کتاب های کمک درسی خیلی سبز نسبت به نشر الگو و گاج، به روز کردن محتوای کتاب ها با توجه به تغییرات کتاب درسی و کنکور است.

اما چه اتفاقاتی سبب شده که نیاز به تغییر و آپدیت محتوایی کتاب های کمک آموزشی بیش از پیش حس شود؟ خیلی سبز چگونه توانسته است در این امر موفق عمل کند؟

در این نوشته قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

اهمیت آپدیت محتوای کتاب های کمک درسی

سخت تر شدن سوالات کنکور

همانطور که می دانید در سال های اخیر شاهد تغییرات جدید در سوالات طرح شده در کنکور توسط سازمان سنجش هستیم. مثلا در کنکور 1400 رویکرد جدید درس ریاضی و سطح بالای سوالات سبب شد بسیاری از دانش آموزان نتوانند درصد بالایی در درس ریاضی کسب کنند.

تغییرات کنکور 1402 به بعد

از طرفی با توجه به تغییراتی که قرار است در کنکور 1402 اتفاق بیوفتد مانند حذف دروس عمومی، نیاز به تغییرات محتوایی در این دروس و نزدیک شدن سبک نگارش آن ها در راستای تطابق هر چه بیشتر با امتحانات نهایی امری ضروری به نظر می رسد.

تغییرات محتوای کتاب درسی

 محتوای کتاب های درسی هر از چند گاهی توسط شورای تالیف آموزش پرورش تغییراتی می کند. وزارت آموزش پرورش این تغییرات را به منظور شکوفایی استعداد دانش آموزان و رفع نیازهای امروز و آینده دانش آموزان اعلام کرده است.

در واقع با توجه به تغییرات سال های اخیر سعی شده است که با استفاده از به کار گیری ظرفیت پژوهشگران و نخبگان در وزارت آموزش و پرورش، ظرفیت های دانشگاه‌ها، پژوهشگاه و مطالعات آموزش و پرورش و ظرفیت در اختیار سایر دستگاه ها مانند وزارت علوم و وزارت بهداشت و پژوهشکده های وابسته به دستگاه های اجرایی و همه نخبگان عرصه تعلیم و تربیت محتوای مناسب در کتاب های درسی گنجانده شود.

همه این موارد سبب شده که همه انتشارات اعم از گاج، خیلی سبز و نشر الگو به سراغ آپدیت و بروزرسانی کتاب های کمک درسی خود کنند.

کتاب های کمک درسی انتشارات خیلی سبز، گاج و نشر الگو

کتاب های کمک درسی انتشارات خیلی سبز، گاج و نشر الگو

در کنار کتاب های درسی که دانش آموزان می بایست در هر سال تحصیلی تهیه کنند. خرید کتاب های کمک درسی نیز برای آن دسته از دانش آموزان که به دنبال کسب موفقیت و نتیجه مناسب در امتحانات یا کنکور سراسری هستند اهمیت ویژه ای دارد.
دانش آموزانی که قصد تهیه کتاب های کمک درسی را دارند. می توانند با مشورت از مشاوران رتبه برتر و با تجربه کتاب کمک درسی مناسب خود را با توجه به سطح علمی، رشته و مقطع تحصیلی تهیه کنند.
انتشارات مختلفی هر ساله به چاپ و تالیف کتاب های کمک درسی برای دروس گوناگون می پردازند. که از مهم ترین آن ها می توان به انتشارات خیلی سبز، گاج و نشر الگو اشاره کرد.
هر کدام از این ناشرین به طور تخصصی در زمینه چاپ و تالیف کتاب کمک درسی فعالیت می کنند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص ویژگی های این انتشارات می توانید نوشته "بین کتاب های کمک درسی گاج، خیلی سبز، نشر الگو کدام یک بهتر است" را مشاهده کنید.

آپدیت کتاب های کمک درسی انتشارات خیلی سبز، گاج و نشر الگو 

آپدیت کتاب های کمک درسی انتشارات خیلی سبز، گاج و نشر الگو

از آنجایی که در اکثر کتاب های درسی هر سال نسبت به سال گذشته تغییراتی صورت می گیرد. لذا نیاز است انتشارات مختلف هم این تغییرات را در کتاب های کمک درسی خود اعمال کنند. تا دانش آموزان بتوانند کتاب های مناسب با آخرین تغییرات کتاب درسی را تهیه و استفاده کنند.

انتشارات خیلی سبز

اما در بین انتشارات خیلی سبز، گاج، و نشر الگو، خیلی سبز بسیار بهتر در زمینه آپدیت کتاب های کمک درسی خود عمل کرده است. و این موضوع یکی از مهم ترین ویژگی های خیلی سبز برای کتاب های کمک درسی این انتشارات محسوب می شود.
انتشارات خیلی سبز معمولا برای تمامی دروس و رشته ها در اولین فرصت برای سال تحصیلی جدید کتاب های خود را با بهتره گیری از اساتید زبده به روزرسانی می کند. در واقع این انتشارات مطالب حذف و اضافه شده به کتاب درسی را در چاپ جدید به طور کامل اعمال می کند.

سوالات کنکور در کتاب های خیلی سبز

یکی از ویژگی های کتاب های این انتشارات آن است که بلافاصله پس از برگزاری کنکور اقدام به درج سوالات آن سال به همراه پاسخ تشریحی در کتاب ها می کند. البته در بعضی از کتاب ها این امر توسط کد های QR که در ابتدای کتاب قرار گرفته است انجام می شود.

انتشارات گاج

انتشارات گاج نیز اگر چه همواره سعی بر آپدیت محتوای محصولات خود دارد اما با توجه به داشتن عناوین کتاب های زیاد و تعداد بالای کتاب های بر خلاف خیلی سبز در این زمینه کمی ضعیف تر عمل کرده است. به عقیده ای بسیاری از دانش آموزان و فروشندگان کتاب های کمک درسی با اینکه گاج با بهره گیری از اساتید به نام سطح کشور کتاب های مناسبی از نظر محتوایی تالیف و چاپ می کند. اما برای بعضی از دروس گاهی اوقات آپدیت محتوا در انتشارات گاج هر ساله انجام نمی شود. یا با تاخیر صورت می گیرد. که این موضوع ممکن است کمی برای دانش آموزان اذیت کننده باشد.

انتشارات نشر الگو

اما نشر الگو در مقایسه با خیلی سبز و گاج ضعیف ترین انتشارات از نظر آپدیت محتوا طبق تغییرات کتاب درسی محسوب می شود. نشر الگو به جز در کتاب های موج آزمون خود که به نوعی بیشترین فروش خود را از آن ها کسب می کند در سایر عناوین خیلی کم کتاب های خود را به روزرسانی کرده است. و اکثر کتاب های کمک درسی این انتشارات چاپ سال های گذشته هستند.

آیا تغییرات کتاب های درسی زیاد است؟

اگر خیلی خلاصه بخواهیم به شما پاسخ دهیم باید بگوییم که بطور کلی تغییرات کتاب های درسی به خصوص در سال های اخیر کم بوده است. البته پیشنهاد می کنیم که در دروس اختصاصی که اهمیت آن ها در کنکور بالاست سعی کنید نسبت به خرید کتاب های درسی و کمک درسی جدید اقدام کنید اما در خصوص دروس عمومی نیاز نیست حتما این کار را انجام دهید.

از کجا بدانیم کتاب درسی تغییرات داشته است؟

برای این منظور کافیست نسخه های PDF کتاب درسی را از سایت چاپ دانلود کرده و با هم مقایسه کنید. اگر تغییراتی مشاهده نکردید می توانید از کتاب های کمک درسی که در سال های گذشته تهیه کرده اید استفاده کنید.

کتاب درسی را از کجا خریداری کنیم؟

در صورتیکه که دانش آموز هستید می توانید کتاب های درسی پایه ای که قرار است در آن تحصیل کنید را از سامانه irtextbook خریداری کنید. اما دانش آموزانی که قصد کنکور مجدد دارند یا فارغ التحصیل هستند باید کتاب های درسی خود را به صورت آزاد تهیه کنند. به عنوان مثال شما می توانید برای خرید کتاب درسی به سایت مدابوک مراجعه کرده و کتاب های درسی را با چاپ رنگی و کیفیت مناسب درب منزل دریافت کنید.

جمع بندی

در انتهای این مقاله این موضوع را باید در نظر داشته باشیم که هر سه این انتشارت جزو بهترین انتشارات در زمینه تالیف و انتشار کتاب های کمک درسی هستند. که با بهتره گیری از بهترین مولفان کشور در جهت پیشرفت دانش آموزان در این عرصه قدم برداشته اند. اما با تمام این اوصاف هر انتشاراتی نکات مثبت و منفی مختص به خود را دارد و دغدغه اصلی هر دانش آموزنی آشنایی با بهترین کتاب از جهات مختلف است. به روزرسانی کتاب های کمک درسی بر اساس تغییرات کتاب درسی نیز یکی از این دغدغه ها به شمار می آید که در این مقاله به صور کامل به آن اشاره شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *