مقالات مشاوره ای

بهترین ناشر کتاب کمک درسی بین گاج، خیلی سبز و نشرالگو کدام است؟

مقایسه گاج، خیلی سبز، مهروماه و نشرالگو و میزان انطباق با کتاب درسی (1401و1402)

بهترین ناشر کمک درسی در کنکور 1401 و 1402 کدام است؟ کدام یک از کتاب های خیلی سبز، گاج، نشرالگو و مهروماه توانسته اند نظر رضایت اکثریت دانش آموزان را کسب کنند و بیشترین انطباق را با کنکور و کتاب درسی داشته باشند. در این نوشته قصد داریم منابع 4 ناشر بزرگ کمک آموزشی و کنکوری را به لحاظ کیفیت محتوایی، آپدیت بودن به نسبت کنکور سال های اخیر، قیمت مناسب، ویژگی های ظاهری، خوانایی و بیان شیرین و جذاب را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما در مدابوک همراه باشید.

ویژگی های گاج به عنوان بزرگترین ناشر کمک درسی

ویژگی های گاج به عنوان بزرگترین ناشر کمک درسیویژگی های گاج به عنوان بزرگترین ناشر کمک درسی

ویژگی های گاج به عنوان بزرگترین ناشر کمک درسی

انتشارات گاج را می توان بزرگترین انتشارات کمک آموزشی دانست. بطور کلی میتوان گفت گاج برای تمام پایه ها اقدام به نشر کتاب کرده و گاها برای هر درس از هر پایه چندین و چند کتاب تالیف کرده است. این ویژگی را هم می توان حسن تلقی کرد و هم عیب. عیب از آن نظر که گاها دانش آموزانی که قصد خرید یک کتاب کمک آموزشی برای یک درس مشخص از این انتشارات را دارند با چندین عنوان مختلف سروکار خواهند داشت و نمی توانند متوجه تفاوت های این کتاب ها شوند.

به عنوان مثال دانش آموزی که قصد خرید کتاب برای درس عربی دارد با عناوین مختلفی مانند عربی میکرو طلایی، عربی میکرو طبقه بندی، عربی موضوعی، عربی سیر تا پیاز، عربی هت تریک و … مواجه شده و عملا امکان انتخاب درست بسیار مشکل می شود.

کیفیت محتوای کتاب های گاج

گاج با داشتن مولف های تراز اول همواره نشان داده می تواند کیفیت بسیار خوبی را به دانش آموزان ارائه دهد. به عنوان مثال کتاب های فیزیک میکروطبقه بندی گاج توانسته اند جایگاه ویژه ای بین دانش آموزان کسب کرده و یکی از عناوین پرفروش این انتشارات محسوب می شوند.

آپدیت محتوایی کتاب های گاج

پس از اتمام سال تحصیلی و از اواسط تیرماه همه ناشرین اقدام به آپدیت محتوای کتاب های کمک آموزشی خود می کنند. یکی از ایراداتی که می توان به گاج داشت این است که در ابتدای تابستان بسیاری از کتاب های خود را بدون آپدیت محتوایی و فقط با عوض کردن جلد کتاب و برچسب سال جدید روانه بازار می کند. البته ناگفته نماند که با گذشت زمان این انتشارات سعی کرده نسبت به آپدیت محتوای بعضی از کتاب ها اقدام کند و با اضافه کردن سوالات کنکور آن سال تا حدی این نقص را جبران کند.

یکی دیگر از ویژگی های گاج که در سال 1400 و کنکور 1401 و 1402 شاهد آن بودیم تالیف کتاب های جدید و عناوین جدید بود. مانند کتاب های هت تریک، کتاب های پایه به پایه iq و کتاب ریاضی جامع میکرو تالیف آقای آریان حیدری. تالیف کتاب جدید می تواند نشان دهنده آپدیت و به روز بودن یک ناشر باشد گرچه این اقدام گاج هم با مشکلاتی همراه بود به عنوان مثال در برخی از کتاب های پایه به پایه iq صرفا محتوای سایر کتاب های گاج با عنوان جدید روانه بازار شد.

قیمت و ویژگی های ظاهری کتاب های گاج

بطور کلی می توان گفت کتاب های گاج به نسبت سایر انتشارات قیمت بالاتری دارد. یعنی علیرغم اینکه در بسیاری از کتاب های این انتشارات از کاغذ کاهی استفاده شده مشاهده میکنیم که قیمت آن به نسبت رقبا بالاتر می باشد که یک عیب به شمار می رود.

از لحاظ ظاهری همونطور که ذکر شد اگر بتوانیم بحث کاهی بودن کتاب ها را نادیده بگیریم به لحاظ صفحه آرایی و بیان مولف کتاب های گاج عملکرد کاملا قابل قبولی دارند.

خیلی سبز، به روز ترین ناشر کمک درسی

خیلی سبز، به روز ترین ناشر کمک درسی

خیلی سبز، به روز ترین ناشر کمک درسی

انتشارارت خیلی سبز را می توان یک رقیب کاملا قوی برای گاج تلقی کرد چرا که این انتشارات با رویکرد فعالانه ای که در سال های اخیر از خود نشان داده در بسیاری از کتاب ها توانسته حرف اول را بزند. به عنوان مثال در درس زیست که مهم ترین درس رشته تجربی محسوب می شود عملا بی رقیب شده و می توان گفت بیش از 70 درصد دانش آموزان از کتاب های زیست پایه به پایه خیلی سبز به عنوان منبع اول خود استفاده می کنند.

این انتشارات اگرچه در ابتدا تمرکز خود را روی رشته تجربی گذاشته بود اما در سال های اخیر با تمرکز ویژه ای که روی رشته انسانی داشته توانسته کتاب هایی با محتوای عالی برای رشته انسانی تالیف کند که با اقبال دانش آموزان این رشته نیز همراه شد.

آپدیت محتوا و میزان انطباق خیلی سبز با کتاب درسی

به جرات می توان گفت که خیلی سبز بیشترین تلاش را جهت آپدیت سالانه محتوای خود و انطباق هر چه بیشتر با تغییرات کتاب درسی و کنکور 1401 و 1402 دارد. پس از پایان سال تحصیلی و به محض انتشار سوالات کنکور این انتشارات تلاش بسیار زیادی در این جهت انجام داده و رضایت دانش آموزان را جلب می کند.

قیمت و ویژگی های ظاهری کتاب های خیلی سبز

بطور کلی میتوان گفت قیمت کتاب های خیلی سبز از گاج کمتر است اما ناگفته نماند که گاها استفاده از کاغذهایی با ضخامت بسیار نازک سبب توسط این انتشارات می تواند مشکل ساز شود. از طرفی برخی از انتشارات دیگر مانند مهروماه نشان داده اند که می توانند یک کتاب با صفحات برابر با خیلی سبز و ویژگی های بصری و با کاغذ با کیفیت تر را با قیمت کمتری نسبت به خیلی سبز روانه بازار کنند که نشان می دهد خیلی سبز می تواند نسبت به افزایش کیفیت کاغذ و کاهش قیمت کتاب های خود اقدام کند.

کتاب های این انتشارات به لحاظ ویژگی های ظاهری و صفحه آرایی امتیاز بسیار خوبی را کسب می کنند و با بیان و لحن شیرینی که در این کتاب ها به کار رفته دانش آموزان هنگام مطالعه آن احساس خستگی نخواهند کرد.

ویژگی کتاب های مهروماه

ویژگی کتاب های مهروماه

ویژگی کتاب های مهروماه

مهروماه انتشاراتی است که بخش زیادی از شهرت خود را مدیون کتاب های لقمه و جمع بندی خاصش است. البته ناگفته نماند که طی یک سال اخیر مهروماه با سرمایه گذاری ویژه ای که در رشته انسانی انجام داده توانسته کتاب های بسیار باکیفیتی برای رشته انسانی تالیف کند. کتاب هایی مانند فلسفه منطق، اقتصاد، علوم و فنون و روانشناسی کتاب هایی هستند که توانسته اند بخوبی نیازهای دانش آموزان انسانی را برطرف کنند.

قیمت و ویژگی های ظاهری کتاب های مهروماه

مهروماه در میان انتشارات تا حدی مناسبی انصاف را هنگام قیمت گذاری محصولاتش رعایت کرده است. استفاده از کاغذهای با کیفیت و چاپ مناسب با قیمت منصفانه از حسن های این انتشارات به حساب می آید.

آپدیت محتوایی کتاب های مهروماه

یکی از نقص هایی که بطور کلی می توان به مهروماه وارد کرد آن است که اگرچه تا حدی توانسته نسبت در بروزرسانی کتاب های خود موفق عمل کند اما تاخیر بسیار زیادی در خصوص آپدیت بعضی از کتاب ها به وقوع پیوسته است. البته این مسئله در خصوص کتاب های جمع بندی و لقمه مهروماه صدق نمی کند و از آنجایی که این کتاب ها تخصص اصلی مهروماه است توانستند در زمان مناسب خود و با آپدیت محتوایی وارد بازار شوند.

ویژگی های نشر الگو به عنوان یک انتشارات منفعل

ویژگی های نشر الگو به عنوان یک انتشارات منفعلویژگی های نشر الگو به عنوان یک انتشارات منفعل

ویژگی های نشر الگو به عنوان یک انتشارات منفعل

انتشارات نشرالگو را اکثریت دانش آموزان با کتاب های مبحثی ادبیات فارسی تالیف استاد عبدالمحمدی می شناسند. کتاب های قرابت، آرایه، دستور، لغت و تاریخ ادبیات نشرالگو بلاشک جزء پرفروش ترین و بهترین کتاب های ادبیات هستند. بزرگترین ضعف این انتشارات عدم آپدیت محتوایی کتاب هایش است. بطوریکه در سال 1401 هنوز بعضی از کتاب هایی که توسط این انتشارات به فروش میرسند چاپ 99 هستند. یا حتی برخی از کتاب های پرفروش همچنان کتاب های هستند که برای کنکورهای سال های قبل طراحی شده اند و در سال های اخیر بدون آپدیت محتوا، صرفا تجدید چاپ شده اند.

یک نکته که در خصوص آپدیت محتوا باید به آن اشاره کنیم آن است که با توجه به اینکه نشرالگو بر روی کتاب های موج آزمون خود سرمایه گذاری زیادی کرده و هرساله این کتاب های مناسب را در دوران جمع بندی منتشر می کند این کتاب های به لحاظ آپدیت محتوایی عملکرد کاملا قابل قبولی دارند و در بین دانش آموزان نیز جایگاه ویژه ای دارند.

تغییرات کتاب درسی و تاثیر آن بر محتوای انتشارات مختلف

تغییرات کتاب درسی و تاثیر آن بر محتوای انتشارات مختلف

تغییرات کتاب درسی و تاثیر آن بر محتوای انتشارات مختلف

یکی از نکات مهمی که دانش آموزان هنگام تهیه کتاب های کمک آموزشی باید به آن توجه کنند تغییرات کتاب درسی است. به عنوان مثال تغییراتی که در دروس زیست و شیمی دهم یا اقتصاد دهم در طی یکی دو سال اخیر داشته است باعث شده که نیاز به آپدیت محتوایی در هر سال برای برخی از کتاب های کمک آموزشی ضروری شود.

این مسئله سبب شده که بعضی از دانش آموزان و بخصوص پشت کنکوری ها نیاز به خرید کتاب درسی متناسب با سال کنکور خود داشته باشند. یعنی دانش آموزی که در کنکور 1401 شرکت کرده است برای کنکور 1402 باید دروسی که تغییرات کتاب درسی آن ها زیاد است را مجدد تهیه کرده و منابع کمک آموزشی خود را نیز بروز کند.

عملکرد انتشارات مختلف پس از تغییرات کتاب های درسی

اگر بخواهیم انتشارات را براساس اینکه کدام یک خیلی بهتر و سریع تر خود را با تغییرات کتاب درسی وفق داده اند خیلی سبز در رده اول قرار خواهد گرفت. چرا که این انتشارات با سرعت بالاتری توانسته برای بسیاری از کتاب ها تغییرات را مدنظر قرار داده و حتی در دروسی مثل اقتصاد اقدام به تالیف کتاب های مجزا بر اساس کنکور های هر یک از سال ها کرده است. انتشارات مهروماه، گاج و نشر الگو به ترتیب در رده های بعد قرار می گیرند.

11 دیدگاه در “بهترین ناشر کتاب کمک درسی بین گاج، خیلی سبز و نشرالگو کدام است؟

 1. محمد گفت:

  سلام برای کنکور انسانی چه کتاب هایی رو پیشنهاد میکنید یازدهم هستم
  فلسفه ومنطق وعربی خیلی سبز رو گرفتم بقیشونو چی بگیرم؟؟!

  1. مشاور مدابوک (دکتر حسینی) گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای پایه یازدهم یا به صورت جامع؟

 2. مهدیار گفت:

  سلام، من نهم هستم و میخوام یه کتاب کمک درسی تقریبا برای همه درس ها تهیه کنم که سوالاش خیلی نزدیک به سوالای امتحان نهایی باشه و تست و نکته و سوال برای موفق شدن در امتحان و یادگیری داشته باشه چه کتاب کمک درسی ای پیشنهاد میدید؟

 3. مهدیار گفت:

  سلام، من نهم هستم و میخوام یه کتاب کمک درسی تهیه کنم که سوالاش خیلی نزدیک به سوالای امتحان نهایی باشه و تست و نکته و سوال برای موفق شدن در امتحان و یادگیری داشته باشه چه کتابی پیشنهاد میدید؟

  1. مشاور مدابوک (دکتر حسینی) گفت:

   سلام وقت بخیر
   کتاب ماجراهای من و درسام جامع نهم 5 درس اصلی‌تون رو داره و با درسنامه و سولات تشریحی که داره تا حدود زیادی بهتون کمک میکنه که نمرات بهتری بگیرید.
   اگه درس های دیگه رو هم لازم داریم باید به صورت درس به درس کتاب مدنظرتون رو تهیه کنید کتاب های شب امتحان خیلی سبز گزینه مناسبی هستن.
   همچنین کتاب EQ جامع نهم گاج رو هم میتونید خریداری کنید این کتاب هم 5 درس اصلی رو شامل میشه و جزو کتاب های مناسب برای ارتقای معدله.

 4. رها گفت:

  سلام
  من کتاب کمک درسی ندارم میخوام خریداری کنم و دوازدهم انسانی هستم کتابی که هم درس نامه اش کامل باشه و سوال های سطح بالا و شبیه به امتحان نهایی داشته باشه برای دروس عربی و ریاضی و دینی می شناسید لطفا معرفی کنید.

  1. مشاور مدابوک (دکتر حسینی) گفت:

   سلام رها جان وقتت بخیر
   برای دین و زندگی کتاب فرمول بیست دین و زندگی گاج رو تهیه کن.
   برای عربی ماجرا من و درسام یا بیسترس کاگو
   برای ریاضی هم فرمول بیست گاج یا ماجرا من و درسام خیلی سبز

 5. kourosh گفت:

  سلام،بنده میخواستم برای درسهای(علوم و فنون ادبی/جامعه شناسی/منطق و فلسفه/تاریخ/جغرافیا/روانشناسی/اقتصاد. کتاب کمک درسی بگیرم که هم درسنامش کامل باشه و هم تست های رده بالا داشته باشه و برای کنکور میخواستم،چه کتاب هایی رو پیشنهاد می‌کنین؟

  1. امیر حسینی گفت:

   سلام وقت بخیر
   قبلا کتاب کمک درسی برای این دروس داشتین؟
   اگه نه .. میتونید از کتاب های زیر استفاده کنید.
   علوم و فنون جامع خیلی سبز
   جامعه شناسی جامع خیلی سبز یا جامعه شناسی جامع مشاوران
   فلسفه و منطق جامع مهروماه
   تاریخ جامع خیلی سبز یا تاریخ جامع مشاوران
   جغرافیا جامع خیلی سبز
   روانشناسی جامع مشاوران
   اقتصاد دهم کنکور 1402 خیلی سبز یا اقتصاد جامع مهروماه

   1. kourosh گفت:

    خیر نداشتم، ولی چون زمانم محدود هست میشه با همینا تا ۸۰ درصد زد؟

    1. امیر حسینی گفت:

     سلام دوباره
     کاملا بستگی به خودتون داره این موضوع… ولی این کتاب هایی که بهتون معرفی کردم بهترین کتاب هایی هستن در حال حاظر میتونید بخونید و نتیجه مناسبی هم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *