مقالات مشاوره ای

برای کنکور کتاب درسی بخوانیم یا کمک درسی گاج و خیلی سبز

برای کنکور کتاب درسی بخوانیم یا کتاب کمک درسی گاج و خیلی سبز

همیشه یکی از سوالات پر تکرار دانش آموزان این است که بهترین روش خواندن برای کنکور و امتحانات مدرسه چیست؟ آیا فقط باید به خرید کتاب درسی اکتفا کرده و آن را مطالعه کرده و به مفاهیم آن مسلط شویم یا مطالعه کتاب های کمک آموزشی مانند گاج و خیلی سبز کافیست؟ در ادامه سعی می کنیم به این سوالات بطور کامل پاسخ دهیم.

نظر سازمان سنجش در خصوص مطالعه کتاب های درسی

به گفته سازمان سنجش تمامی سوالات کنکور و امتحانات از کتاب های درسی طرح می شوند و شما می توانید با مطالعه کتاب درسی به سوالات پاسخ دهید. واقعیت آن است که این گفته تا حدی صحیح است و برخی از سوالات کنکور از متن، تمرین ها و شکل های کتاب درسی طرح می شوند. پس مطالعه کتاب درسی برای دانش آموزان بسیار ضروری است.

آیا می توان با کتاب درسی همه سوالات کنکور را پاسخ داد؟

بسیاری از سوالات کنکور دارای سوالات ترکیبی هستند که صرفا با مطالعه کتاب درسی و بدون تمرین های بسیار و حل تست های فراوان شاید نتوان به راحتی به آن ها پاسخ داد. چرا که طراحان سوالات کنکور در سال های اخیر به سوالات ترکیبی و مفهومی روی آورده اند و حل سوالات تا حدی پیچیده شده است. به همین خاطر انتشارات کمک درسی مانند گاج و خیلی سبز سعی کرده اند این خلا را برای دانش آموزان پر کنند.

تفاوت کتاب درسی و کمک درسی

کتاب‌های درسی و کتاب‌های کمک آموزشی، هر دو اهمیت و کاربرد مهمی در فرایند یادگیری دارند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر کدام از این دو نوع کتاب می‌پردازم:

کتاب درسی:

  • برای آموزش مبانی درسی و پوشش اصلی و اساسی موضوعات درسی استفاده می‌شوند.
  • به عنوان مرجع اصلی و دقیق برای یادگیری مفاهیم اصلی و نکات کلیدی مورد نیاز درس، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • به طور کلی به همراه سوالات تمرینی و تمرینات عملی ارائه می‌شوند که درک بهتر مفاهیم را تسهیل می‌کند.
  • هدف اصلی این کتاب‌ها، ارائه مفاهیم و اصول اصلی درسی است که برای آمادگی در امتحانات، به عنوان یک مرجع اساسی برای مطالعه استفاده می‌شوند.

کتاب کمک آموزشی:

  • به عنوان مرجع کمکی برای یادگیری مفاهیم پیچیده‌تر درسی و یا توضیح اصول و مفاهیم بهتر، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • به صورت توضیحی و کاربردی، مفاهیم را به شیوه‌ای توضیح می‌دهند که برای دانش‌آموزان بسیار قابل فهم و قابل اجرا باشد.
  • معمولاً، به صورت کاملاً تصویری، یا با استفاده از نمودارها و جداول، مفاهیم را به شیوه‌ای ساده تر و قابل فهم تر ارائه می‌دهند.
  • هدف اصلی این کتاب‌ها، کمک به دانش‌آموزان برای یادگیری بهتر و عمیق تر مفاهیم و اصول درسی است.

چگونه کتاب های درسی را تهیه کنیم؟

برای خرید کتاب درسی می توانید از سایت مدابوک استفاده کنید. کافیست در قسمت سرچ، عناوین کتاب های مورد نیاز خود را سرچ کرده و با افزودن به سبد خرید، سفارش خود را تکمیل کنید. کتاب های درسی مدابوک مطابق با کتاب وزارتی بوده و در هر کجای ایران که باشید می توانید کتاب هارا پس از سفارش، درب منزل تحویل بگیرید.

چگونه کتاب های درسی را برای کنکور بخونیم؟

روش مطالعه کتاب های درسی برای کنکور، درس به درس متفاوت است. برای مثال در دروسی مانند زیست و شیمی در رشته تجربی و دروس فلسفه و منطق، علوم و فنون، جغرافیا و تاریخ در رشته انسانی لازم است متن کتاب را به صورت دقیق مطالعه کنید و مطالب را در ذهن خود بسپارید. اما در دروسی مثل ریاضی و فیزیک و مسائل شیمی شاید مطالعه کتاب درسی چندان اهمیت نداشته باشد. در این دروس بیشتر لازم است تمرین های زیادی حل کنید تا بتوانید روی مباحث مسلط شوید.

روش خواندن کتاب درسی زیست

زیست شناسی مهم ترین درس در رشته تجربی است. کتاب درسی زیست را باید با تمام جزییات بخوانید. تک تک جملات و قیدهای این درس مهم هستند و طراحان کنکور به شدت روی قیدها حساس اند. هنگام مطالعه سعی کنید تمام شکل های کتاب را آنالیز کرده و جداول را نیز به خاطر بسپارید. سعی کنید با استفاده ازخلاصه نویسی، حاشیه نویسی و هایلایت کتاب درسی زیست کار را برای مرور و جمع بندی خود راحت تر کنید. درس زیست را باید تا روز کنکور چندین و چندبار مطالعه کنید تا امکان فراموشی مطالب برای شما به حداقل برسد.

روش مطالعه کتاب درسی شیمی

همانطور که می دانید شیمی در کنکور به دو قسمت مسائل و مفاهیم تقسیم می شود. برای قسمت مسائل که شامل مباحث استوکیومتری و … است باید سعی کنید تمرین های کتاب درسی را حل کرده و از روی کتاب های کمک درسی تست های زیادی را تمرین کنید. برای قسمت مسائل شاید خواندن کتاب درسی اهمیت کمتری داشته باشد و بیشتر باید روی تمرین های زیاد تمرکز کنید.

اما برای قسمت مفاهیم و شیمی و مباحثی که بیشتر جنبی حفظی دارند باید ریز به ریز جملات کتاب درسی را مطالعه کرده و با مرور های چندباره نگذارید مطالب از حافظه شما فراموش شوند.

روش خواندن کتاب درسی فیزیک و ریاضی

برای دو درس ریاضی و فیزیک شاید خواندن کتاب درسی اهمیت زیادی نداشته باشد. در واقع صرفا حل کردن تمرین های کتاب درسی کافی است اما با توجه به ماهیت این دو درس برای کسب درصدهای بالا در کنکور و قبولی در امتحانات لازم است به حل تست های فراوان بپردازید تا فرمول ها و روش حل مسئله به خوبی در ذهن شما نهادینه شود.

اهمیت کتاب های کمک درسی

با این توجه به این نکات استفاده از کتاب درسی اگر چه لازم است ولی کافی نیست و برای کسب درصد های بالا در کنکور لازم است کتاب های کمک درسی را نیز مطالعه کنید. در حوزه کتاب های کمک درسی دو انتشارات گاج و خیلی سبز توانسته اند با ارائه محتواهای جذاب با اقبال دانش آموزان مواجه شوند.

کتاب های کمک درسی گاج

انتشارات گاج به عنوان یکی از بزرگ ترین ناشرین کتاب های کمک درسی محسوب می شود که بیش از 1500 عنوان کتاب در این حوزه چاپ کرده است. گاج برای تمام مقاطع تحصیلی از پیش دبستان تا دوازدهم کتاب چاپ کرده است. معروف ترین سری کتاب های این انتشارات شامل کتاب های IQ، EQ، میکروطبقه بندی، میکرو طلایی، پرسمان، فرمول بیست و … می باشد.

در کتاب های گاج سعی شده است مطالب کتاب درسی به بیانی ساده و قابل درک بیان شود و با تکیه و بر تمرین ها و تست های فراوان سعی شده پیش از حضور در جلسه امتحان و کنکور، دانش آموزان را برای پاسخ به این سوالات آماده کند.

کتاب های کمک درسی خیلی سبز

انتشارات خیلی سبز اگر چه پس از گاج فعالیت خود را آغاز کرده اما توانسته است با محتوای جذاب نظر بسیاری از دانش آموزان و معلمان را به خود جلب کند. بیان کتاب های خیلی سبز به صورت دوستانه و تا حدی آمیخته با ظنز بوده که سبب ارتباط هر چه بهتر دانش آموزان با مطالب و افزایش راندمان مطالعاتی می شود.

خیلی سبز نیز برای همه مقاطع تحصیلی کتاب های کمک آموزشی منتشر کرده است. از معروف ترین سری کتاب های خیلی سبز می توان به کتاب های کار، تیزهوشان، پیشتاز، ماجراهای من و درسام و کتاب های پرسش های چهار گزینه ای را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *