مقالات مشاوره ای

ثبت نام کتاب درسی سال 1403-1402

زمان و نحوه ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی 1401-1402

خرید کتاب های درسی یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان و والدین پیش از شروع سال تحصیلی است. کتاب درسی در بازه  زمانی خاصی که از طرف سازمان پژوهش و برنامه ریزی تعیین می شود در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. و دانش آموزان می بایست برای دریافت کتاب های درسی خود در این تاریخ اقدام کنند.

هر دانش آموز می بایست برای خرید کتاب درسی خود ابتدا مراحل ثبت نام را طی کند و بعد از سپری کردن مراحل ثبت نام در سامانه در نظر گرفته شده. در زمان توزیع، کتاب های خریداری شده برایشان ارسال می شود. در ادامه زمان و مراحل ثبت نام کتاب های درسی را به طور کامل با هم بررسی خواهیم کرد و توضیحات لازم  را جهت آگاهی بیشتر دانش آموزان، والدین و مداارس خواهیم داد.

زمان ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی 1402-1403

زمان دقیق ثبت نام کتاب های درسی سال تحصیلی 1402-1403 ابتدا توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی تعیین می شود. و بعد از اعلام زمان دقیق برای ثبت نام داوطلبان خرید کتاب درسی می بایست به سایت سامانه irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه کنند. اما علاوه بر زمان ثبت نام برای اصلاح سفارشات نیز تاریخ جداگانه در نظر گرفته شده است تا در صورت بروز هرگونه اشتباه فردی سفارش دهنده بتواند سفارش خود را اصلاح کند.

زمان بندی کامل ثبت نام کتاب های درسی در جدول زیر به طور دقیق ذکر شده است.

زمان ثبت نام کتاب درسی

عنوان فعالیت

دوره تحصیلی

شروع

پایان

ثبت سفارش گروهی و انفرادی

پایه های تحصیلی آمادگی2 (استثنائی) ، اول2 (استثنائی)، اول3 (استثنائی)، اول تکمیلی (استثنائی)، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم

1402/1/27

1402/3/26

آمادگی1 (استثنائی)،اول1 (استثنائی)، اول مقدماتی(استثنائی)، پایه اول ابتدایی

1402/4/5

1402/6/10

پایه های تحصیلی هفتم، دهم

1402/4/5

1402/6/10

اصلاح سفارش

تمامی دوره های تحصیلی

1402/4/18

1402/6/31

توزیع منطقه به مدرسه

تمامی دوره های تحصیلی

1402/6/11

1402/6/31

توزیع مدرسه به دانش‌آموز

تمامی دوره های تحصیلی

1402/6/18

1402/7/1

نحوه ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی 1402-1403

 

برای تهیه کتاب درسی سال تحصیلی 1402-1403 در زمان تعیین شده که در بالا به طور کامل به آن اشاره شد دانش آموزان ، والدین و معلمانی که قصد خرید کتاب را دارند باید مراحل زیر را جهت تکمیل ثبت نام خود طی کنند.

ثبت نام کتاب درسی به دو روش انفرادی و گروهی صورت می گیرد که باید برای طی کردن فرآیند آن به سامانه irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه و کتاب های درسی مقطع تحصیلی مورد نظر خود را تهیه و خریداری کنید.

در ادامه دو روش ثبت سفارش انفرادی و گروهی را به طور کامل توضیح داده ایم که می توانید مراحل آن را مطالعه کنید.

ثبت سفارش فردی

اولین روش برای ثبت نام کتاب های درسی روش ثبت سفارش به صورت انفرادی است این روش از مراحل مختلفی تشکیل شده که می بایست آن را به ترتیب طی کنید.

 • اول از همه باید وارد سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی به نشانی irtextbook.com یا irtextbook.ir شوید و در سمت چپ بر روی گزینه ورود دانش آموزان کلیک کنید.
 • سپس بعد از ورود به صفحه جدید دانش آموز می بایست کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود را در کادرهایی که برایشان در نظر گرفته شده وارد و دکمه ورود را انتخاب کند.
 • بعد از کلیک بر روی کلمه ورود از منوی سمت راست صفحه کاربری خود و یا از قسمت دسترسی سریع، گزینه ثبت سفارش انتخاب کنید.
 • دانش آموز در این مرحله باید با توجه به پایه تحصیلی خود بسته آموزشی متناسب را انتخاب و بعد از مشاهده قیمت بسته مورد نظر به منظور پرداخت مبلغ تعیین شده بعد از انتخاب درگاه بانکی، روی عبارت ثبت سفارش و پرداخت کلیک نماید.
 • در نهایت وارد درگاه پرداخت اینترنتی خواهید شد و می توانید با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود و کلیک روی عبارت پرداخت، مبلغ مورد نظر را واریز کنید و خرید خود را نهایی کنید.

ثبت سفارش گروهی

اما مرحله دوم خرید کتاب درسی به صورت گروهی است که توسط مدارس صورت می گیرد. برای ثبت سفارش کتاب درسی به صورت گروهی باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا به بخش ثبت نام کتاب های درسی از طریق سامانه سناد وارد شوید، و از منوی موجود در سمت راست گزینه فروش و توزیع مواد آموزشی را بزنید و سپس بر روی گزینه ورود به سامانه فروش کلیک کنید.
 • سپس بر روی متن ثبت شماره موبایل دانش آموزان کلیک نمایید.
 • در این قسمت ابتدا پایه تحصیلی و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. این نکته را در نظر بگیرید که باید حتما تیک گزینه ندارد را از بخش وضعیت سفارش انتخاب کنید تا صرفا لیست دانش آموزانی که برای آن ها سفارشی ثبت نشده است، نمایش داده شود. در نهایت به منظور ورود به مرحله بعد، بر روی کلمه جستجو کلیک کنید.
 • بعد از آن اسامی دانش آموزانی که کتاب تهیه نکرده اند نمایش داده می شود که باید شماره موبایل هرکدام به صورت جداگانه ثبت شود. این شماره تلفن همراه برای آن است که بعد از اتمام مراحل ثبت سفارش از سوی مدرسه، پیامکی برای اولیای دانش آموزان ارسال شود. بنابراین لازم است در این بخش روی گزینه به روز رسانی که در مقابل نام هر دانش آموز تعبیه شده است کلیک نموده و سپس گزینه ثبت سفارش گروهی را از منوی موجود در سمت راست انتخاب نمایید.
 • در مرحله بعد می بایست دوباره مقطع تحصیلی و رشته متناسب با آن را انتخاب و روی عبارت جستجو کلیک کنید.
 • در مرحله بعد اطلاعات دانش آموزان در این بخش قابل مشاهده خواهد بود و تیک گزینه بلی در مقابل اسم هر دانش آموز، به منظور ثبت سفارش برای دانش آموز مورد نظر می باشد. لذا اگر قصد سفارس برای دانش آموزی را ندارید تیک رو به روی اسم او را بردارید.
 • حال باید شیعه را به عنوان مذهب و انگلیسی را به عنوان زبان انتخاب کرده و پس از وارد نمودن شماره تلفن همراه مدیر مدرسه در کادر مربوطه، گزینه ثبت سفارش را بزنید.
 • سپس اطلاعاتی که در مرحله قبل وارد کرده اید را به همراه قیمت کل سفارش می توانید مشاهده کنید. برای پرداخت مبلغ ابتدا درگاه بانکی مورد نظر خود را انتخاب کنید و بعد از آن گزینه ثبت و ادامه پرداخت را بزنید.
 • بعد از اینکه به درگاه پرداخت اینترنتی وارد شدید، اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در بخش های مربوطه وارد نموده و کلید پرداخت را بزنید. و در نهایت روی گزینه تکمیل فرآیند خرید کلیک کنید.
 • در صورتی که پرداخت شما با موفقیت انجام شود صفحه ای را خواهید داشت که در آن شماره سفارش گروهی، تاریخ سفارش و شماره پیگیری ذکر شده است.

نکته: در صورت ثبت سفارش گروهی تنها مدارس می توانند در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی جهت انجام فرآیند ثبت سفارش دانش آموزان اقدام کنند. و والدین می بایست هزینه کتاب ها را پرداخت کنند. هزینه کتاب بر اساس قیمت پشت جلد بوده و دریافت هرگونه هزینه بیشتر توسط مدارس غیر قانونی است.

مدارک لازم برای ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی 1402-1403

برای انجام ثبت نام در زمان تعیین شده هر دانش آموز نیاز باید مدارک مورد نیاز  جهت تکمیل ثبت نام را در اختیار داشته باشد. تا بتواند مراحل ثبت را پشت سر بگذارد این مدارک به شرح زیر است.

 • برای ورود به سامانه کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، رمز عبور ورود به سامانه در نظر گرفته می شود.
 • دانش آموزان اتباع باید به جای کد ملی، کد اتباع در سامانه سناد و به جای شماره سریال شناسنامه، 6 رقم یک (111111) وارد نمایند.
 • لازم به ذکر است که دانش آموزان باید قبل از ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ در سامانه سناد ثبت نام شده باشند.

هزینه ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی 1402-1403

برای ثبت نام و خرید کتاب درسی دانش آموزان و والدین باید هزینه تعیین شده توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی را برای کتاب ها پرداخت کنند این هزینه برای پایه های تحصیلی مختلف متفاوت است. برای اطلاع از قیمت کتاب های کمک درسی می توانید جدول زیر را مطالعه کنید.

هزینه ثبت نام کتاب های درسی 1402 1403

عنوان

پایه / جنسیت

مبلغ

بسته آموزشی پایه اول

ابتدایی

36 هزار تومان

بسته آموزشی پایه دوم

ابتدایی

39 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی پایه سوم

ابتدایی

44 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی پایه چهارم

ابتدایی

44 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی پایه پنجم

ابتدایی

44 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی پایه ششم

ابتدایی

53 هزار تومان

بسته آموزشی پایه هفتم

دوره اول متوسطه / پسر

87 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی پایه هفتم

دوره اول متوسطه / دختر

89 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی پایه هشتم

دوره اول متوسطه / پسر

76 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی پایه هشتم

دوره اول متوسطه / دختر

75 هزار تومان

بسته آموزشی پایه نهم

دوره اول متوسطه

79 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی ریاضی فیزیک دهم

دوره دوم متوسطه

101 هزار تومان

بسته آموزشی علوم تجربی دهم

دوره دوم متوسطه

100 هزار تومان

بسته آموزشی ادبیات و علوم انسانی دهم

دوره دوم متوسطه

94 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی دهم

دوره دوم متوسطه / پسر

105 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی دهم

دوره دوم متوسطه / دختر

105 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی ریاضی فیزیک یازدهم

دوره دوم متوسطه

107 هزار و 500 تومان

بسته آموزشی علوم تجربی یازدهم

دوره دوم متوسطه

102 هزار تومان

بسته آموزشی ادبیات و علوم انسانی یازدهم

دوره دوم متوسطه

93 هزار تومان

بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی یازدهم

دوره دوم متوسطه

118 هزار و 100 تومان

بسته آموزشی ریاضی فیزیک دوزادهم

دوره دوم متوسطه

83 هزار تومان

بسته اموزشی علوم تجربی دوازدهم

دوره دوم متوسطه

78 هزار تومان

بسته آموزشی ادبیات و علوم انسانی دوازدهم

دوره دوم متوسطه

85 هزار تومان

بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی دوازدهم

دوره دوم متوسطه

105 هزار و 900 تومان

خرید کتاب درسی سال تحصیلی 1402-1403

در پایان با توجه به زمان بندی که در بالا اعلام شد باید بدانید که توزیع کتاب درسی سال تحصیلی 1401-1402 در شهریور ماه صورت می گیرد. و دانش آموزان در آن تاریخ می توانند کتاب های خود را تحویل بگیرند. اما بانک کتاب مدابوک برای دانش آموزانی که قصد دارند کتاب های درسی خود را زودتر از موعد تعیین شده توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی دریافت کنند این امکان را فراهم کرده است. که با مراجعه به سایت مدابوک کتاب های درسی خود را در هر مقطع تحصیلی تهیه و در کمترین زمان دریافت کنند.

خرید کتاب درسی فارغ التحصیلان

اگر فارغ التحصیل هستید و قصد دارید کتاب های درسی را متناسب با کنکور خود تهیه کنید باید به صورت آزاد نسبت به خرید آن ها اقدام کنید.

به عنوان مثال اگر قصد خرید کتاب زیست دهم چاپ 99 ویژه کنکور 1402 را دارید می توانید از طریق سایت مدابوک نسبت به خرید چاپ رنگی و با کیفیت آن اقدام کنید.

2 دیدگاه در “ثبت نام کتاب درسی سال 1403-1402

 1. حسین مهدوی گفت:

  ممنون از نوشته کاملتون

  1. مشاور مدابوک (دکتر حسینی) گفت:

   ❤️??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *