بهترین منابع و کتاب های جمع بندی زیست کنکور برای 100 زدن

بهترین منابع و کتاب های جمع بندی زیست کنکور

تو این مقاله میخوام بهت بگم با توجه به سطحت و شرایطی که توش قرار داری بهترین منبع جمع بندی زیست شناسی برات چیه! منابع رو دونه به دونه برات بررسی میکنم اما این مقاله کار من به تنهایی نیست و شماهم از تجربتون به من گفتین و از اونها استفاده کردم خب نظرتون چی بود؟

اول کتاب هایی رو برات بررسی میکنم که آزمون محوره. یعنی چی؟ یعنی درسنامه نداره یا اگه داره خیلی جامع هست و باید حداقل تا حدی روی کتاب درسی و مطالب تسلط داشته باشی تا بتونی ازون درسنامه استفاده کنی

بریم سراغ کتاب اول

کتاب موج آزمون زیست‌شناسی نشرالگو

درسنامه

همونطور که اشاره کردم این کتاب درسنامه نداره ،اما اول کتاب QR-code  هایی گذاشتن که مربوط به درسنامه های درختی هر سه پایه، درس‌نامة جانوری و کلاس درس همایش جانوری است و برای جمع بندی و طبقه بندی مطالب خوبه.

فایل این درسنامه روی سایت نشر الگو هست و منم اینجا فایلش رو براتون گذاشتم، اینا درسنامه صفر تا صد نیستن بلکه مثل یه اهرم کمکی میمونن.

دانلود کتاب موج آزمون بخش درسنامه

آزمون

این کتاب شامل 30 آزمون هست:

 • 20 آزمون مبحثی از فصل های هر سه پایه(برای مثال یکی از آزمون ها از فصل3 زیست شناسی دوازدهم هست و یک آزمون از فصل های 1-3 پایه دهم،یعنی این آزمون های مبحثی گاهی چند فصل رو هم در بر میگیرن اما شبیه ساز کنکور نیستن. در عین حال آزمون های جامع هر پایه رو هم در بر گرفته برای مثال آزمون جامع پایه یازدهم)
 • 10 آزمون کاملا جامع و شبیه سازی شده کنکور تست های کتاب سطح بندی نشده اند ولی آزمون ها شامل ترکیبی از سطح های مختلف تست هاست ،همنیطور از سوالات کنکور در این آزمون ها استفاده نشده پس حتما اگر این کتاب رو تهیه کردید از کار کردن تست های کنکور به صورت جدا غافل نشید . اینم یه نمونه از آزمون های موج آزمون:

خب آزمون اول رو دادی و تمام شد انتهای آزمون یه باکس کوچیک هست که به افزایش بازده آزمونت و رفع اشکالت کمک میکنه و یه ایده خوبیه برای رفع اشکال و مرور نزدیک کنکور (هر کتابی که تهیه کردی هم خودت میتونی ازین روش استفاده کنی):

پاسخنامه

حالا وقت تحلیل آزمونه: پاسخ نامه این کتاب کامله برای هر گزینه دلیل درستی یا نادرستی رو گفته ،از شکل ها به خوبی استفاده کرده و کمتر دانش آموزی با خوندن پاسخ، سوال رو متوجه نمیشه! اما اگر به اندازه کافی مسلط نباشی شاید یه کم یاد گرفتن این نکات برات سخت باشه.

نکته قابل توجه این پاسخنامه اینه که 1000 تله تستی تو پاسخنامه این کتاب آورده شده که برای دانش آموزهای قوی ای که نکات علمیشون تا حد خوبی کامله و زیاد توی دام آموزشی میوفتن میتونه خلی عالی و کار آمد باشه نمونه اش هم اینه:

از بقیه ویژگی هاش بگم براتکه:کلا یه جلده،شکل و رنگشم تو عکسا دیدی و شایدیه عده فک کنن خسته کننده اس چون کلا کتاب خشکیه به جز تله تستی و جعبه آخر آزموناش هم ویژگی خاص دیگه ای نداره.

اما کیا ازش استفاده کنن؟ کسایی که خوب خوندن و برای رفع اشکال و جمع بندی اینو میخوان. اگر نخونده هات زیاده و یا مطالبی که بهش تسلط داری کمه من اینو بهت پیشنهاد نمیکنم.

کتاب فصل آزمون زیست شناسی جامع خیلی سبز

درسنامه

این کتاب هم درسنامه نداره و حتی جعبه هاو یا قسمت های خلاصه هم نداره و کاملا آزمون محوره. آزمون اول بگم که 72 تا آزمون داره که:

 •  62 آزمون مبحثی و 10 سواله هستن(این آزمون ها هم از یه فصل خاص و هم ترکیبی از چند فصل و یا حتی یه پایه ان و ده سواله هستن) 
 • 10 آزمون 50 سواله جامع هم داره که 5 تای اونها شبیه ساز کنکور و 5 تای دیگه جامع از یه پایه هستن(مثلا نیمسال اول دوازدهم) فهرست آمون های جامع:

لازمه بگم این کتای تست کنکور سرارسری نداره و همه تست هاش تالیفی ان پس در کنارش حتما لازمه تست های کنکور رو حل کنی .

سوالات آزمون های مبحثیش شامل نکات ترکیبی هم میشه که این یه ویژگی خوب برای این کتاب محسوب میشه.

از بقیه ویژگی های این آزمون بگم که این ده تایی ها باعث شدن دانش آموزی که تسلط آنچنانی رو مطلب نداره بتونه بهتر خودشو ارزیابی کنه و رفع اشکال کنه،هرچند اینکه درسنامه نداره باز رفع اشکال رو سخت میکنه و بهتره از کتاب به عنوان درسنامه استفاده کنی!

اول هر آزمون مبحثی هم زده از کدوم قسمت کتاب اومده که تو میتونی بعد از هر آزمون با همون قسمت رفع اشکال کنی و تسلطت رو بهتر کنی!

پاسخنامه

پاسخنامه این کتاب ویژگی منحصر به فردی نداره،کامله و تک تک گزینه هارو توضیح داده و ازونجایی که توضیحات اضافه یا تکمیلی و یا جعبه های درسنامه نداره پس برای استفاده ازین کتاب تسلط نسبی نیازه!

از بقیه ویژگی هاش بگم برات که : یه جلده و رنگ بندیش مثل نشر الگو آبی و مشکیه و شاید یه کمی خشک به نظر برسه ویژگی منحصر به فردی هم نداره و فقط شاید بشه گفت آزمون های ده سوالیش ویژگی خاصش هستن.

اما کیا ازش استفاده کنن؟ برای خوندن این کتاب هم به تسلط نیاز داری اما اگر تسلطت زیاد نباشه هم بخاطر همون آزمون های کوچیک و هم مبحثیش میتونی ازش استفاده کنی و بهت کمک کنه.

آزمون زیست شناسی جامع فاگو

درسنامه

این کتاب اصلا درسنامه ای نداره و با آزمون شروع میشه اما توی پاسخنامه اش باکس هایی داره که هرچند جایگزین درسنامه نمیشن اما به فهم بیشتر مطلب کمک میکنن توی توضیحات پاسخنامه ازونا بیشتر میگیم.

آزمون

 • به طور کلی دارای 2 آزمون 50 سواله است:
 • 12 آزمون اولشامل آزمون های تقریبا مبحثیه (یعنی نیمسال اول و دوم و جامع هر پایه و آزمون تصویری هر پایه
 • 2 آزمون جانوری و گیاهی
 • و نهایتا4 آزمون تالیفی شبیه ساز کنکور
 • 2 آزمون این کتاب کنکور های اخیره که از نکات قوت این کتاب محسوب میشه

اول هر آزمون با توجه به میزان سختی آزمون زمانی که باید بذاری رو بهت گفته

پاسخنامه

پاسخنامه این کتاب اصلی ترین نکته قوتشه علاوه بر اینکه همه گزینه های سوال رو توضیح داده نکات ترکیبی رو گفته .قسمت های مختلف رو توی حدود 200 جدول مقایسه کرده .این موضوع به جمع بندی اون مطلب و مقایسه اش با موارد مشابه خیلی کمک میکنه معمولا بچه ها بخاطر همین عدم توانایی مقایسه توی دام می افتن که این کتاب میتونه کمک کنه اون اشتباهاتشون کمتر بشه.

همینطور باکس “حرفه ای باش” توی پاسخنامه مواردی که برای مهارت توی تست ها لازم داری رو بهت میگه که از ویژگی های منحصر به فرد این کتابه

از بقیه ویژگی هاش بگم براتون که:

یه جلده و حجمش زیاد نیست شکل ظاهریش هم خوب و رنگیه و اصلا خسته کننده نیست. همینطور چندتا پاسخ برگ شبیه ساز کنکور داره از نکات مبتکرانه اش میشه به باکس “حرفه ای باش” اشاره کرد و یادتون باشه اگه تهیه اش کردین مدادش رو هم بگیرین.

اما کیا ازش استفاده کنن؟

سطح تست های این کتاب خوبه و ازونجایی که درسنامه نداره باید تا حدی تسلط داشته باشی اما پاسخنامه اش بهت کمک میکنه اگه تسلطت کافی نباشه .

اگر زیاد تو دام آموزشی میوفتی هم میتونه بهت کمک کنه.

 

ازین جا وارد قسمت کتاب هایی بشیم که درسنامه های جمع بندی داره:

کتاب زیست شناسی جامع کنکور تجربی سری خط ویژه

درسنامه

درسنامه این کتاب برخلاف کتاب های قبلی که بررسی شد درسنامه ای بسیار کامله. پر از نکات کتاب ،نکات تکمیلی و ترکیبی هست که به صورت نموداری دسته بندی شده . شکل های کتاب رو با کیفیت و جزییات و نکات تشریح کرده . این کتاب دو جلد داره که فصل ب هفصل مباحث رو توی هر جلد جا داده و نه مبحثی(یعنی جانوری و گیاهی و .. نیست بلکه فصل 1و 2و .. ).

البته حجم درسنامه این کتاب اونقدر زیاد نیست یعنی برای دوران جمع بندی مناسبه در واقع من درسنامه قوی این کتاب رو اصلی ترین نقطه قوتش میبینم و استفاده از ایده های مبتکرانه و مفید هم توش زیاده که شروع کنیم بررسیشون کنیم:

ابتدای هر فصل توضیح داده که شرایط این فصل تو کنکور چطوره یعنی احتمال میره ازش تست طرح بشه یا نه تست ها ممکنه ترکیبی باشه یا نه و یه دید کلی ازون فصل به دانش آموز میده و این عالیه :

در ادامه تعداد دقیق تست های کنکور این فصل رو توی هر سال نوشته خوبیش اینه که منی که کم خوندم خیلی راحت میتونم با توجه به نمودار ها و توضیحاتی که داره یه ارزیابی کنم و فصلی که میخوام رو حذف و فصلی که میخوام رو بخونم.

حالا که شروع میکنی فصل رو بخونی اول فصل برات یه نمای کلی از فصل نشون داده که اصلا قراره چیا رو بخونی و این هم برای طبقه بندی و جمع بندی و هم برای بچه هایی که مشکل کند خوندن دارن بسیار مفیده یعنی انگار اولش تیتر هارو روزنامه وار خوندن و سرعتشون تو خوندن فصل ها بهتره.

حتما قبلا گفتیم بتون که حتی اگر قرار نیست مرور کنی مطالب رو به سبک جمع بندی باید بخونی این نمودار دقیقا یکی از فاکتورهای سبک جمع بندی هست، یعنی باعث میشه تو با دفعات کمتر خوندن مطلب بهتر تو ذهنت بمونه.

حالا وارد درسنامه میشیم: نکات زیاد که همه قسمت های کتاب رو شامل میشه رو میبینیم شکل های دقیق و با ذکر جزییات و درسنامه نموداری به جمع بندی و یادگیری اکثر نکات فصل کمک میکنه :

و حالا که درسنامه داره تمام میشه یه تیتر وجود داره قید های مهم اینجا قید های اون فصل رو یک جا آورده تا بتونی خوب تکرار و مرور و بررسی کنی تا ملکه ذهنت بشن.

بعد از تموم شدن درسنامه میرسیم به

آزمون:

انتهای فصل یه آزمون جمع بندی اورده شده . اگر تو اون فصل اصلا تسلط نداری و کم خوندی اول برو سراغ درسنامه و بعد آزمون اما اگه تا حدی بلدی بهت پیشنهاد میکنم اول بیای سراغ آزمون. خلاصه که آزمون هاش ویژگی خاصی ندارن به جز اینکه از تست های کنکور سراسری توشون استفاده شده و مبحثی ان و در آخر هر فصل مربوطه آورده شدن .

پاسخنامه:

در وصف پاسخنامه اش هم لازمه بگم مثل درسنامه اش کامله همه نکات روکامل و با ذکر جزییات توضیح داده و در موارد نیاز از شکل و نمودار هم استفاده شده که این عالیه.

از بقیه ویژگی هاش بگم براتون که:

دو جلده که جلد اول برای پایه دهم و یازدهم و جلد دوم مربوط به دوازدهمه ،خیلی کتاب خوشگلیه و کاملا رنگیه واصلا خسته کننده نیست .خیلی ابتکار خاصی نداره اما کاملا به جا و صحیح از نموداراش استفاده کرده که به عنوان یه درسنامه جمع بندی ویژگی خوبیه . توضیحات اول هر فصلش هم خیلی میتونه به کار دانش آموز بیاد تا نسبت به اون درس تو کنکور دید درستی داشته باشن. شاید بشه گفت جدا کردن قید های مهم هم از ویژگی های منحصر به فردشه.

اما کیا ازش استفاده کنن؟

بچه هایی که کمتر خوندن و یا حتی نخونده هاشون خیلی زیاده و میخوان با یه منبع دوتا تیر بزنن هم یاد بگیرن و هم تمرین کنن.

کتاب جمع بندی زیست شناسی کنکور مهروماه

درسنامه:

ابتدای هر فصل پایه در ارتباط با جمع بندی اون پایه صحبت کرده و نکاتی رو مولف بهت گفته که میتون برای اینکه نسبت به اون مباحث و پایه دید درستی داشته باشی بهت کمک کنه

بعد ازون فصل ها شروع میشن و نکاتی در رابطه با اون فصل گفته شده این نکات به طور خلاصه از قسمت های اساسی گفته شدن و همینطور نکات مهم کنکوری نیز گفته شدن.

توی درسنامه یه بخش جمع بندی پلاس هم هست که از نمودار ها استفاده کرده تا مطالب رو جمع بندی کنه و تا جایی که تونسته نکته محور پیش رفته

یه بخش هم داره جاندار نامه که برای جمع بندی نکات بخش جانوری میتونه کمک کنه چون معمولا دانش آموز جانوری مربوط به هر فصل رو جدا میخونه ولی توی کنکور این بخش ها معمولا سوالات ترکیبی ازشون طرح میشه.

انتهای هر فصل یه تمرین در نظر گرفته که جملاتی رو به صورت نکته آورده و صحیح غلط داره و برای تسلطت میتونه کمک کنه! در آخر هم یه باکس مشاوره گذاشته که بهت میگه باتوجه به تعداد غلط و درستت باید با اون فصل چه کنی

آزمون 

 • انتهای هر فصل آزمون های ده سوالی هست(این آزمون ها تعدادشون کمه پس وقت زیادی نمیگیرن اما تا حد خوبی نکات مهم اون فصل رو هم ساپورت میکنن) 
 • 5 آزمون جامع 50 سواله (سه تای اونها آزمون جامع دهم یازدهم و دوازدهمه و دو تای اون ها آزمون های کنکور 98 و 99 هست)

پاسخنامه

پاسخ این کتاب کامله و هم گزینه هارو تحلیل کرده و باکس هاس متفاوتی برای مطرح کردن انواع نکات داره که هم به تسلط علمی کمک میکنه هم مهارتتون رو بیشتر میکنه تا کمتر تو دام بیوفتین.

از بقیه ویژگی هاش بگم براتون که:

کلا یه جلده،شکلش خوبه و ازونجایی که رنگیه خسته کننده نیست و از ویژگی های منحصر به فردش میش با عبارت های صحیح غلط آخر هر فصل اشاره کرد یا اضافه کردن جاندار نامه و نهایتا باکس های پاسخنامه اش.

اما کیا ازش استفاده کنن؟

کسایی که خوندن ولی نرسیدن تست بزنن و نیاز دارن هم تعدادی تست کار کنن و هم ترکیبی بخونن نکته تست های کنکور رو بررسی کنن.

 

خب حالا من همه اینارو دیدم و خوندم اما نمیدونم باید کدوم کتاب رو کار کنم:

من سطح خوندن هارو به 4 دسته تقسیم کردم:

اول: اگه عالی خوندو تا حد خوبی تست کار کردی:

اگر میتونی و وقت داری 30 تا آزمون بدی موج آزمون

اما اگر وقت کمتری داری و پاسخ نامه قوی تری هم میخوای آزمون زیست شناسی جامع فاگو

دوم :اگر خوندی ولی تست خوب کار نکردی یا کم مرور کردی و فراموشت شده:

بازم از زیست شناسی جامع فاگو میتونی استفاده کنی

اما فصل آزمون بهتره چون آزمون های مبحثی بیشتری داره

سوم: اگر خوندی ولی نرسیدی تست بزنی:

جمع بندی زیست شناسی مهر و ماه اولویت اولت باشه

اما اگر دیدی به درسنامه نیاز نداری و تست بیشتر میخوای فصل آزمون کتاب بهتریه

چهارم اگر نخونده هات زیاده:

خط ویژه درسنامه فوق العاده ای داه و میتونه هم به یادگیری و هم به تسلطتت کمک کنه.

امیدوارم این مقاله به دردت خورده باشه و بهترین کتابی که برات مناسبه رو انتخاب کنی!

نظر شما؟

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.